מחסומי דוקרנים

מחסום דוקרנים הוא מוצר המשמש כמחסום חד כיווני בנקודות כניסה ויציאה. התקנת מחסום דוקרנים בדרך חד סטרית תמנע מכלי רכב לנסוע נגד כיוון התנועה, או להכנס לנתיב חד סיטרי.

או השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם

מחסומי דוקרנים - סוגים

מחסום דוקרנים מורכב ממערכות שיניים חד כיווניות. כאשר רכב נוסע בכיוון המותר, משקל וכיוון נסיעת גלגלי הרכב גורם לשינוי בזוית השיניים ומתאפשר מעבר בטוח של כלי הרכב. כאשר כלי רכב מנסה לעבור בכיוון שאינו מותר, השיניים נשארות בזוית של 90 מעלות ועלולות לגרום לנזק לגלגלי הרכב.

בכדי לאפשר נסיעה בשני הכיוונים מעל מחסום הדוקרנים ניתן לנעול את שיני הדוקרן באמצעות כיפת נעילה ולנטרל אותו. בכך ניתן לאפשר מעבר דו כיווני באופן זמני.

ארבל שטראוס משווקת ומתקינה שני סוגים של מחסומי דוקרנים:

מחסום דוקרנים מברזל בעל קפיצים מדגם 300111 – מחסום הדוקרנים הסטנדרטי והמוכר ביותר, ונמכר ע”י ארבל שטראוס מזה שנים רבות. במהלך השנים מחסום הדוקרנים עבר שינויים רבים כדי לשפר את אמינותו לאורך זמן.

כל יחידת מחסום הינה ברוחב של 90 ס”מ ובעלת 3 סטים של שיניים אשר כל סט בעל 3 שיניים המחוברות יחד.

שלושת הסטים מחוברים בטור ע”ג ציר ראשי אשר עליו ומושחלים קפיצים שתפקידם הוא להרים את השיניים למצב חד כיווני. כאשר רכב חולף ע”ג שיני הדוקרן הוא מפעיל עליהם לחץ ומוריד אותם לרצפה והקפיצים דואגים להרים את שיני הדוקרן בחזרה למצב חד כיווני.

כדי להאריך את חיי הקפיצים ולוודא פעולה תקינה של הדוקרן לאורך זמן מומלץ לקרוא את המאמר “המלצות להתקנה ותחזוקה של מחסומי דוקרנים”.

מחסום דוקרנים ללא קפיצים מדגם 300213 – דוקרן ללא קפיצים הוא הינו מחסום דוקרנים אשר פעולתו זהה למחסום דוקרנים סטנדרטי ותפקידו הוא לאפשר נסיעה בכיוון אחד.

רוחבו של מחסום הדוקרנים ללא קפיצים הינו 100 ס”מ הוא בעל 10 שיניים המרותכות בזוגות (סה”כ 5 זוגות של שיניים)

חמשת הסטים מחוברים בטור ע”ג ציר ראשי, כאשר בצידו האחד של הציר ממוקמות השיניים ומצידו האחר של הציר משקולת אשר תפקידה הוא לשמור את שיני הדוקרן מורמות (בדומה לתפקיד הקפיצים במחסום הדוקרנים הסטנדרטי).

כאשר רכב חולף על גבי מחסום הדוקרנים בכיוון הנסיעה המותר הוא מוריד את השיניים כלפי מטה, והמשקולת מחזירה את השיניים כלפי מעלה.

חשוב לציין שלמרות שמחסומי דוקרנים מתוכננים לגרום לתקרים בגלגלי רכבים אשר נוסעים נגד כיוון הנסיעה המותר, יתכן כי הם לא יעשו זאת, אלא, יגרמו להרתעה בלבד.

השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם

4 תגובות על “מחסומי דוקרנים

    1. שלום רב. קפיצים לדוקרנים הם מוצר עם בלאי המושפע משני גורמים עיקריים: מהירות התנועה וכמות התנועה. ככל שמהירות התנועה נמוכה יותר וכמות המכוניות העולות על הדוקרנים קטנה יותר כך אורך החיים של הקפיצים יהיה ארוך יותר. התקנת פסי האטה לפני הדוקרנים תאט את מהירות התנועה וכן שימון ושמירה על ניקיונם יתרמו להארכת חייהם. הנך מוזמן לעיין בדף המלצות לתחזוקה של מחסומי דוקרנים. בנוסף לאחרונה חברתנו פיתחה מחסום דוקרנים ללא קפיצים המתאים לעומסי תנועה כבדים והינו אמין ועמיד במיוחד.

  1. בחניון שלנו מותקנים מחסומי דוקרנים ולאחרונה ראיתי שרכב נסע נגד כיוון הנסיעה ולא התפנצר. זה הגיוני?

    1. שלום רב.
      מחסום דוקרנים תקין אמור לפנצר גלגלים של רכב פרטי. למרות זאת לעיתים מהירות נסיעה של רכב, זווית וקוטר הגלגל עלולים להצליח “להערים” על מחסום הדוקרנים” המלצתנו היא לא לנסות לבדוק את מחסום הדוקרנים. למיטב ידיעתנו ב 99% מהמקרים כאשר רכב נוסע על מחסום דוקרנים בכיוון ההפוך הוא מתפנצר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ארבל שטראוס